ANTA a îndemnat taximetriștii să respecte cerințele legale și a atenționat că pe marginea abaterilor vor fi aplicate constrângeri conform legislației în vigoare

7 septembrie 2022, 19:05 Auto 84
Taxi.  Sursa: autoblog.md

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) anunță despre multiple reclamații din partea utilizatorilor serviciilor de taxi înregistrate în ultima perioadă și solicită operatorilor de transport rutier dotarea corespunzătoare a autoturismelor înregistrate în Registrul Operatorilor de Transport Rutier, precum și respectarea obligațiunilor impuse de actele normative și atenționează referitor la continuarea verificărilor în trafic.

Totodată, ANTA subliniază că pe marginea abaterilor depistate vor fi aplicate măsuri de constrângere, conform prevederilor legislației în vigoare.

ANTA reamintește operatorilor de transport rutier că potrivit Codului transporturilor rutiere, la efectuarea transportului rutier în regim de taxi se admit autoturismele care îndeplinesc cumulativ un șir de condiții, printre care și dotarea vehiculelor cu taximetre funcționale și înregistrarea la Serviciul Fiscal de Stat (SFS).

Alte condiții care trebuie respectate obligatoriu de prestatorii de servicii de taximetrie sunt:

  • dotarea vehiculelor cu lampă de taxi în stare funcțională, conform prevederilor Regulamentului transporturilor rutiere de persoane şi bagaje;
  • dispunerea de însemne, înscrisuri, elemente de culoare ale caroseriei şi dotările specificate în Regulamentul transporturilor rutiere de persoane şi bagaje;
  • dispunerea de inscripția: „În cazul în care nu este emis şi înmânat bonul de casă pe suport de hârtie și/sau în formă electronică, consumătorul are dreptul să nu achite călătoria”.

De asemenea, operatorii de transport trebuie să asigure:

a) posibilitatea identificării certe de către solicitantul serviciilor de transport în regim de taxi a operatorului de transport care prestează serviciul, a modelului și numărului de înmatriculare a autoturismului care efectuează cursa;

b) conexiunea tehnologică cu aparatul de taxat din dotarea autoturismului care efectuează cursa, în vederea emiterii bonului de casă pe suport de hârtie și/sau în formă electronică, sau transmiterea, din numele operatorului de transport, a acestui bon de casă către solicitant prin intermediul mijloacelor electronice;

c) posibilitatea conectării directe sau mediate la sistemul integrat „Fiscal Gateway” al Serviciului Fiscal de Stat în cazul procesării plăților către operatorul de transport de către solicitant pentru achitarea costului cursei;

d) protecția datelor înregistrate de modificarea nesancționată și securitatea datelor cu caracter personal procesate.

În același timp, operatorii de transport sânt obligați să respecte prevederile Legii privind incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, prin care toți operatorii de taxi au obligația să asigure cel puțin o mașină adaptată transportului persoanelor cu dizabilități care utilizează fotoliul rulant.

Refuzul conducătorului de taxi de a asigura transportul persoanei cu dizabilități şi al dispozitivului de mers se consideră discriminare. Dispozitivul este transportat gratuit, fără aplicarea unor taxe suplimentare.

Alina
publicat de:
Alina Baran
„Adevăratele modele de stil: înjurătura, telegrama şi epitaful.” (Emil Cioran). Noi tot suntem stilați, într-o manieră pur civilizată, asfel ne poți citi și pe Telegram, unde instant publicăm articole exclusive, știri și informații de ultimă oră.
 

Discuțiile Replica Media