FOTO/ „Noua armură” a Naționalei Moldovei, aplicată pe troleibuzul de pe ruta 22

8 iunie 2022, 11:54 Sport 137
„Noua armură” a Naționalei Moldovei, aplicată pe trolebuzul de pe ruta 22.  Sursa: FMF

Noua armură a Echipei Țării, dezvoltată cu suportul Agenția de Investiții/Invest Moldova Agency și inspirată din tradițiile seculare ale neamului nostru a fost aplicată pe exteriorul unui troleibuz din Chișinău. Anunțul a fost făcut de Federația Moldovenească de Fotbal.

Troleibuzul va opera pe ruta nr. 22 care conectează str. Alba-Iulia cu Bd. Dacia, iar una dintre stații este stadionul Zimbru - locație unde Tricolorii dispută meciurile de acasă.

„Suntem recunoscători Regia Transport Electric Chișinău și Primăria Municipiului Chișinău pentru suportul în promovarea Echipei Țării și a fotbalul în rândul publicului larg. Moldova - țară mică, inimă mare”, scrie FMF.

Amintim că, băieții noștri au început parcursul în grupele Ligii Națiunilor. Astfel, în prmul meci, Tricolorii s-au impus cu 2 - 0 în fața naționalei Liechtenstein. Primul gol a fost marcat de Ion Nicolaescu în minutul 5, din penalty, dictat pentru un fault asupra lui Mihail Caimacov. Este al 6-lea gol marcat de Nicolaescu pentru tricolori. UEFA l-a desemnat pe Nicolaescu cel mai bun jucător al jocului. Vadim Bolohan a stabilit scorul final în minutele de prelungiri ale partidei. În acest meci Igor Armaș a jucat a 75-a oară pentru reprezentativa noastră, iar Victor Stînă a debutat la Națională.

În cel de-al doilea meci, Naționala Moldovei a remizat cu Andorra, scor 0-0. Mijlocașul Victor Stînă a fost eliminat direct în minutul 43, după un fault comis asupra lui Vieira.

Pentru tricolori urmează două partide pe stadionul Zimbru din Chișinău, cu Letonia.